Kryzys dociera do Polski
Scenariusz wydarzeń na polskim rynku bankowym zależeć będzie od aktywnej roli NBP i nadzoru finansowego, jak również Ministerstwa Finansów – piszą ekonomiści z BRE Banku
Kryzys zadłużeniowy w strefie euro staje się faktem. Problemy z finansowaniem długu państw to jednak niejedyny jego skutek. Dla gospodarek europejskich, włączając gospodarkę polską, równie poważną implikacją kryzysu jest presja na rekapitalizację i delewarowanie sektora bankowego.
Oba procesy, źle zarządzane, mogą skutkować gwałtownym zahamowaniem akcji kredytowej banków, odcięciem gospodarek spoza strefy euro od zewnętrznego finansowania sektora bankowego (przypadek Polski i Węgier) i w efekcie negatywnym sprzężeniem zwrotnym z realną gospodarką.
Próby rozładowania napięcia
Negatywne skutki nagłego delewarowania i realizacji tzw. scenariusza sudden stop (gwałtownego zatrzymania) świadome są przynajmniej części decydentów w strefie euro. Stąd też kolejne szczyty eurogrupy kończyły się apelami o złagodzenie i spowolnienie procesów zmniejszania aktywów ważonych ryzykiem w bankach. Postępujący od lipca tego roku proces zmniejszania zaangażowania amerykańskich funduszy rynku pieniężnego i de facto odcinania europejskich banków komercyjnych od finansowania zewnętrznego zaadresowany został przez udostępnienie wzajemnych linii swapowych przez główne banki centralne. Płynność w europejskim sektorze bankowym ma wspierać również coraz mniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta