Jak liczyć VAT od odszkodowania za wywłaszczenie
Jeśli kwota odszkodowania jest jedynym wynagrodzeniem należnym podatnikowi, to trzeba ją uznać za podstawę opodatkowania, po pomniejszeniu o kwotę podatku, który powinien być obliczony metodą w stu
Tak orzekł WSA w Gliwicach 22 listopada 2011 (III SA/Gl 594/11).
Wojewoda ustalił na rzecz gminy odszkodowanie za nieruchomości, które z mocy prawa stały się własnością skarbu państwa. Odszkodowania nie powiększono o VAT i było jedyną kwotą należną gminie za wywłaszczoną nieruchomość.
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych zapytała ona, czy podstawą opodatkowania VAT jest kwota odszkodowania, do której należy doliczyć VAT, czy kwota pomniejszona o VAT i czy fakturę należy wystawić w terminie siedmiu dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, a więc otrzymania całości lub części odszkodowania.
Zdaniem gminy odszkodowanie należy powiększyć o wartość VAT.
Określona wartość nieruchomości jest wartością netto, a więc od takiej wartości nalicza się VAT. Fakturę natomiast należy wystawić w dacie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta