Jakie zmiany w prawie są konieczne
Raport „Rz”. Szybsze wydawanie wyroków, uproszczenia w budownictwie, jasne zasady refundacji leków czy zmiany w KRUS – to niektóre niezbędne w tym roku reformy
Zmiany legislacyjne będą podporządkowane przede wszystkim cięciom budżetowym. Zaciskanie pasa nie ominie raczej żadnej grupy zawodowej ani zwykłych obywateli. Dbanie o publiczne finanse wytyczy główny kierunek prac legislacyjnych w 2012 r.
Szybko cięcia budżetowe odczuje wymiar sprawiedliwości. W nim plany reform są najbardziej zaawansowane. Minister Jarosław Gowin planuje zlikwidować najmniejsze sądy rejonowe po to, by móc racjonalnie gospodarować sędziami i obniżyć koszty wymiaru sprawiedliwości. To samo pewnie czeka najmniejsze prokuratury. Faktem stanie się też zamrożenie sędziowskich i prokuratorskich wynagrodzeń.
Obok oszczędności planowane są ambitne zmiany w procedurze karnej, które skrócą czas prowadzenia rozpraw. Rząd już w styczniu ma się zająć potężną nowelizacją tej procedury przygotowaną przez Komisję Kodyfikacyjną.
Poważne zmiany czekają sądy cywilne: w maju wchodzi w życie duża nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, z likwidacją postępowania gospodarczego. Jego rygoryzm ma zastąpić aktywność sędziego podczas procesu i rozprawy. Od sędziów więc zależy powodzenie tej reformy.
Drugi nurt zmian to informatyzacja sądownictwa cywilnego: internetowa rejestracja spółek z o.o. i internetowe wydawanie odpisów z KRS, wreszcie nagrywanie rozpraw. Ich wdrożenie to chyba najważniejsze zadanie tego roku.
Łatwiejsza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta