Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie zmiany w prawie są konieczne

02 stycznia 2012 | Prawo | Marek Domagalski

Raport „Rz”. Szybsze wydawanie wyroków, uproszczenia w budownictwie, jasne zasady refundacji leków czy zmiany w KRUS – to niektóre niezbędne w tym roku reformy

Zmiany legislacyjne będą podporządkowane przede wszystkim cięciom budżetowym. Zaciskanie pasa nie ominie raczej żadnej grupy zawodowej ani zwykłych obywateli. Dbanie o publiczne finanse wytyczy główny kierunek prac legislacyjnych w 2012 r.

Szybko cięcia budżetowe odczuje wymiar sprawiedliwości. W nim plany reform są najbardziej zaawansowane. Minister Jarosław Gowin planuje zlikwidować najmniejsze sądy rejonowe po to, by móc racjonalnie gospodarować sędziami i obniżyć koszty wymiaru sprawiedliwości. To samo pewnie czeka najmniejsze prokuratury. Faktem stanie się też zamrożenie sędziowskich i prokuratorskich wynagrodzeń.

Obok oszczędności planowane są ambitne zmiany w procedurze karnej, które skrócą czas prowadzenia rozpraw. Rząd już w styczniu ma się zająć potężną nowelizacją tej procedury przygotowaną przez Komisję Kodyfikacyjną.

Poważne zmiany czekają sądy cywilne: w maju wchodzi w życie duża nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, z likwidacją postępowania gospodarczego. Jego rygoryzm ma zastąpić aktywność sędziego podczas procesu i rozprawy. Od sędziów więc zależy powodzenie tej reformy.

Drugi nurt zmian to informatyzacja sądownictwa cywilnego: internetowa rejestracja spółek z o.o. i internetowe wydawanie odpisów z KRS, wreszcie nagrywanie rozpraw. Ich wdrożenie to chyba najważniejsze zadanie tego roku.

Łatwiejsza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9121

Wydanie: 9121

Spis treści
Zamów abonament