Firmy renegocjują umowę najmu sklepu albo biura w centrum handlowym
Dobrym zabezpieczeniem na trudniejsze czasy z punktu widzenia najemcy mogą być zapisy o rozwiązaniu umowy w przypadku nieosiągnięcia określonego poziomu obrotów w uzgodnionym okresie
Renegocjacje umów najmu powierzchni handlowych stwarzają możliwość znalezienia satysfakcjonujących rozwiązań dla obu stron, mogą również zagwarantować najemcom znaczne oszczędności.
Co dzieje się na rynku nieruchomości
Raporty branżowe donoszą o dobrze rokujących, jak na obecne warunki makroekonomiczne, wynikach centrów handlowych.
Po roku 2009, w którym oddano do użytku rekordową powierzchnię handlową wynoszącą ok. 830 tys. mkw., nastąpił rok stagnacji. W tym roku planowany jest ponowny wzrost, w którym powierzchnia handlowa oddana do użytku osiągnąć ma ok. 550 tys. mkw.
Świadomość pozycji
Zmiany umowy najmu dopuszczalne są w prawie polskim na podstawie zasady swobody umów, wprowadzającej możliwość dowolnego kształtowania przez strony treści umowy lub jej zmiany, jeśli nie jest to sprzeczne z przepisami ustawy.
Jeżeli zawarta umowa nie przewiduje możliwości jednostronnej zmiany jej postanowień, najemcy pozostaje podjęcie renegocjacji warunków umowy, zarówno komercyjnych, np. wysokość opłat, okres i przedmiot najmu, wysokość sumy zabezpieczenia, jak i prawnych, np. warunki wypowiedzenia, rodzaj zabezpieczenia itp.
Choć należy pamiętać, że skuteczność działań podjętych przez strony w głównej mierze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta