Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy płacić na Fundusz Pracy od wynagrodzenia niższego niż minimum

02 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka

Gdy pierwszy rok stażu mija pełnoetatowcowi w trakcie miesiąca, trzeba za niego naliczyć daninę na łagodzenie skutków bezrobocia, nawet gdy jego pensja nie sięga 100 proc. najniższej stawki

- Pracownik w  grudniu ub.r. rozpoczął drugi rok pracy w życiu. Do tej pory otrzymywał 80 proc. stawki minimalnej, więc musimy mu ją podnieść. Jak ustalić wysokość wynagrodzenia za grudzień 2011 (pensje wypłacimy 10 stycznia br.), gdy od 19 dnia tego miesiąca miał prawo do pełnego wynagrodzenia minimalnego? Czy opłacić za niego składkę na Fundusz Pracy za ten miesiąc? – pyta czytelnik.

W tej sytuacji trzeba obliczyć oddzielnie wynagrodzenie za część miesiąca obejmującą pierwszy rok pracy, biorąc za podstawę wynagrodzenie w wysokości 80 proc. stawki minimalnej i za pozostałą część, uwzględniając już pełne minimum. Składkę na Fundusz Pracy (FP) należy w tej sytuacji naliczyć i zapłacić.

Zmiana poziomu

Pracownik zatrudniony w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może otrzymywać miesięcznie pensji niższej od kwoty minimalnej wskazanej w ustawie z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.).

W 2011 r. była to kwota 1386 zł, która od nowego roku wzrosła do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9121

Wydanie: 9121

Spis treści
Zamów abonament