Różne źródła pieniędzy na badania
Ze środków resortu nauki, z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki czy z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – polskie uczelnie dostają środki na badania naukowe z różnych miejsc. Coraz częściej też korzystają ze wsparcia unijnego lub prywatnych firm
Uniwersytet Łódzki pieniędzy szuka wszędzie. – Podstawowe źródło to granty badawcze Ministerstwa Nauki, a od 2011 roku Narodowego Centrum Nauki. Do tego granty ze źródeł międzynarodowych, przede wszystkim funduszy unijnych, a także dotacja statutowa z Ministerstwa Nauki na badania naukowe w ramach utrzymania potencjału badawczego i na rozwój młodych naukowców i doktorantów – wylicza prof. Antoni Różalski, prorektor ds. nauki UŁ.
Dodaje, że uczelnia dostaje też granty z ministerstw w ramach Narodowego Rozwoju Humanistyki. Wysokość dotacji zależy od pozycji wydziału, jego kategorii i kosztów badań. – Granty uzyskuje się, startując w konkursach – dodaje prof. Różalski. – Biorąc pod uwagę zapowiedź Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o zmniejszaniu dotacji statutowej, granty i projekty międzynarodowe będą w przyszłości głównym źródłem funduszy na badania naukowe.
Jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta