Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepsze świadczenie na wniosek czy z urzędu

31 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

Rencista, który kończy wiek emerytalny, z urzędu dostaje emeryturę. Może wyprzedzić ZUS i złożyć wniosek najpóźniej w miesiącu urodzin, ale nie zawsze mu się to opłaca

Zasadą jest, że uzyskanie emerytury zależy od zgłoszenia wniosku o to świadczenie wraz z odpowiednią dokumentacją. Czasami jednak emerytura przyznawana jest przez ZUS bez takiej konieczności. Od kilku lat (a dokładnie od 1 stycznia 2006 r.) obowiązuje bowiem przepis, który przewiduje, że ZUS przyznaje z urzędu emeryturę osobie pobierającej rentę z tytułu niezdolności do pracy, która ukończyła powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Do tego musi ona podlegać (przynajmniej przez jeden dzień) ubezpieczeniu społecznemu (przed 1 stycznia 1999 r.) lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (po 31 grudnia 1998 r.). Emerytura przyznawana jest z urzędu zamiast pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy. Oznacza to, że wraz z przyznaniem emerytury świadczeniobiorca traci prawo do renty.

Emeryturę z urzędu mogą uzyskać wyłącznie osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługującą na podstawie przepisów ustawy emerytalnej (w tym również rentę przyznaną w drodze wyjątku przez prezesa ZUS) lub na podstawie przepisów emerytalnych obowiązujących bezpośrednio przed wejściem jej w życie. Nie otrzyma jej natomiast osoba pobierająca np. rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy może sama zdecydować, czy chce ubiegać się o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9145

Wydanie: 9145

Spis treści
Zamów abonament