Jakie skutki ma przeniesienie weksla
Obowiązujące zasady indosu mają zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i pewność obrotu wekslowego
W praktyce gospodarczej często stosowane są weksle gwarancyjne, które zabezpieczają prawidłowe wykonanie umowy (np. pożyczki lub kredytu). Mają one zwykle charakter weksli własnych in blanco, które najczęściej pozostają w ręku pierwszego wierzyciela.
Warto jednak zwrócić uwagę na skutki, jakie mogą wyniknąć dla wystawcy weksla w przypadku przeniesienia weksla w drodze indosu na inną osobę. Ma to bowiem istotne znaczenie dla zakresu jego zarzutów w przypadku dochodzenia przez kolejnego wierzyciela zapłaty sumy wekslowej.
Jakie cechy
Szczególnym sposobem przenoszenia praw z weksla jest indos wekslowy. Powstaje on poprzez zamieszczenie pisemnej wzmianki oznaczającej przeniesienia praw z weksla. Indos powinien być zamieszczony przez osobę przenoszącą swoje prawa na odwrocie weksla, a gdy tam zabraknie miejsca – na przedłużku, czyli dołączonej do weksla w sposób trwały dodatkowej karcie.
Indos może mieć formę pełną, to znaczy może wymieniać w sposób dokładny osobę zbywającą swoje prawa z weksla i osobę je nabywającą. W takim przypadku stosuje zwykle zwrot podobny do następującego: „Ustępuję na zlecenie Marii Kowalskiej 23 maja 2011 r. – Jan Nowak”.
Może się on także ograniczać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta