Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fałszywe recepty na biedę

31 stycznia 2012 | Publicystyka, Opinie | Paweł Rożyński
Noblista Mohammad Yunus promujący  na całym świecie mikro- pożyczki,  ze smutkiem obserwuje ich deformację
źródło: AFP
Noblista Mohammad Yunus promujący na całym świecie mikro- pożyczki, ze smutkiem obserwuje ich deformację
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Łączenie biznesu ze zwalczaniem ubóstwa w krajach Trzeciego Świata jest coraz bardziej popularne. Niestety, często przynosi skutki odwrotne do zamierzonych – ocenia publicysta „Rzeczpospolitej”

W tych dniach serca alterglobalistów biją mocniej. Do Polski dziś przyjeżdża Mohammad Yunus, zwany bankierem ubogich, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku za stworzenie koncepcji mikrokredytów. Jakaś mikropożyczka dla naszego rządu? Nie, ten pobrał już liczne makropożyczki i ma spory z tym kłopot. Yunus wygłosi w Krakowie wykład i zainauguruje rok spółdzielczości.

Pochodzący z Bangladeszu Yunus to postać niezwykła. W kryzysie, który skompromitował tradycyjnych bankierów, wręcz kultowa. Jego działalność przywoływano wielokrotnie na zakończonym właśnie dorocznym zjeździe finansjery i polityków w Davos, którego motywem przewodnim jest w tym roku „Wielka przemiana. Kształtowanie nowych modeli". Dużo mówi się o nowym kapitalizmie, nienastawionym tylko na zysk, idącym w parze z moralnością i interesem społecznym. Świat na miarę XXI wieku ma być zrównoważony i solidarny. Pasuje jak ulał do działalności Yunusa.

A jednak nie ma on obecnie zbyt wielu powodów do zadowolenia. Zarówno jego idea, jak i inne programy, które łączą biznes ze zwalczaniem biedy w krajach Trzeciego Świata, budzą coraz więcej kontrowersji. Sam noblista, promujący na całym świecie mikrokredyty dla biednych, ze smutkiem obserwuje ich deformację.

Lichwa zamiast mikropożyczki

Wszystko zaczęło się w 1983 roku od stołków z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9145

Wydanie: 9145

Spis treści
Zamów abonament