Zlecenie lub działalność czasami niewskazane
Trzeba uważać, by nie zniweczyć swoich uprawnień przez podjęcie aktywności zawodowej przed zgłoszeniem wniosku o świadczenie. Powinni o tym pamiętać ubiegający się o pracowniczą emeryturę
Ustawa emerytalna w art. 29 przewiduje tzw. emeryturę pracowniczą. Jej uzyskanie zależy przede wszystkim od udowodnienia długiego stażu składkowego i nieskładkowego (na ogół 30 lat dla kobiet oraz 35 lat dla mężczyzn) oraz ukończenia obniżonego wieku emerytalnego (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn).
Ale nie tylko. Jak sama nazwa wskazuje, mają do niej prawo pracownicy. A więc wymogiem jest, aby stosunek pracy był ostatnim tytułem do ubezpieczeń przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę oraz przynajmniej przez sześć miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat ubezpieczenia w ZUS.
Oznacza to, że emerytury pracowniczej nie uzyska osoba, która ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę była zgłoszona do ubezpieczeń z innego tytułu – np. w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej, czy wykonywaniem umowy zlecenia.
Aż do dnia zgłoszenia wniosku o przyznanie tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta