Niełatwo przekształcić firmę w spółkę z o.o. lub akcyjną
Są już pierwsze interpretacje fiskusa dotyczące skutków przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową. Potwierdzają one istnienie problemów związanych z brakiem sukcesji podatkowej
Maciej Guzek
Dominik Klemens
W niektórych przypadkach problemy te mogą podważyć sens gospodarczy przekształcenia, a w konsekwencji pozbawić nowe przepisy praktycznego znaczenia.
Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, znana powszechnie jako ustawa deregulacyjna, wprowadziła od 1 lipca 2011 r. możliwość przekształcenia działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę kapitałową. Procedura przekształcenia, uregulowana w głównej mierze w przepisach art. 5841 – 58413 kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.), od początku budziła poważne wątpliwości związane z przejściem praw i obowiązków podatkowych przekształcanego przedsiębiorcy na przekształconą spółkę.
Co przechodzi na następcę
Na podstawie art. 5842 § 1 k.s.h. spółce powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa osoby fizycznej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Przepis ten nie odnosi się expressis verbis jedynie do praw i obowiązków na gruncie prawa prywatnego, stąd literalna wykładnia pozwala na jego zastosowanie również do praw i obowiązków przedsiębiorcy o charakterze podatkowym.
Przeciwko sukcesji praw i obowiązków podatkowych przemawiają jednak zmiany wprowadzone ustawą deregulacyjną do ordynacji podatkowej (dalej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta