Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na podpisach elektronicznych można zarabiać pieniądze

06 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Rogowiecki

Uzyskanie wpisu w rejestrze przez podmiot świadczący usługi certyfikacyjne oznacza, że ma on potencjał merytoryczny i techniczny wystarczający do wydawania kwalifikowanych certyfikatów

Nowoczesne technologie wkraczają w kolejne obszary naszej aktywności. Mają coraz większe znaczenie także w toku prowadzenia działalności gospodarczej. I nie chodzi tylko o innowacje zmierzające do wprowadzenia do oferty nowych produktów czy usług, ale także o rozwiązania, które po prostu upraszczają codzienną, bieżącą działalność przedsiębiorstwa.

W naszym kraju od dawna trwa dyskusja o deregulacji gospodarki. Ma prowadzić, po pierwsze, do zmniejszenia ilości obowiązków biurokratycznych, po drugie, umożliwienia podmiotom gospodarczym załatwienia możliwie wielu spraw drogą elektroniczną. Ma to na celu oczywiście zaoszczędzenie czasu i środków (sam papier i jego archiwizacja kosztują). Jest to ważne zarówno w kontaktach biznes – administracja, jak i biznes – biznes.

Niemniej jednak bezpieczeństwo obrotu wymaga, aby właściciel (nadawca) elektronicznego dokumentu mógł być identyfikowany. Dlatego stworzono instytucję podpisu elektronicznego (dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny).

Aby system mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebne są podmioty świadczące usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego. Stosowne przepisy o zasadach ich działania znajdziemy w ustawie z 18 września 2001 roku o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9150

Wydanie: 9150

Spis treści
Zamów abonament