Wypowiedzenie nie zawsze musi być na kartce
Wymóg sporządzenia oświadczenia woli na piśmie nie oznacza, że o zwolnieniu trzeba poinformować wyłącznie na papierze. Prawidłowe będzie też użycie innych nośników. Decydujący jest tu oryginalny i własnoręczny podpis
Mimo wielu sposobów rozstania (art. 30 k.p.) w praktyce najczęściej spotykamy się z wymówieniem i dyscyplinarką.
Parafa zwykła lub elektroniczna
Decyzja w tym zakresie, jeśli oczywiście dotarła do adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jej treścią (art. 61 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p.), jest względnie skuteczna.
Oznacza to, że podważy się ją tylko na drodze sądowej, a powództwo zostanie uwzględnione wyłącznie wtedy, gdy okaże się, że była wadliwa formalnie, a w przy umowach o pracę na czas nieokreślony także merytorycznie (por. wyrok Sądu Najwyższego z 16 maja 1997 r., I PKN 170/97).
Jednym z wymogów, które dotyczą każdego rodzaju kontraktu, jest sporządzenie oświadczenia woli na piśmie (art. 30 § 3 k.p.). W tym zakresie odpowiednio stosuje się przepisy prawa cywilnego (por. wyrok SN z 24 sierpnia 2009 r., I PK 58/09). Zatem do zachowania firmy pisemnej wystarczy własnoręczny i oryginalny podpis lub bezpieczny podpis elektroniczny (art. 78 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Przy czym ten brak nie skutkuje bezwzględną nieważnością zwolnienia.
Informację o zwolnieniu z pracy można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta