Ten kto pracował w nocy nie jest opiekunem
Pracownik nie dostanie zasiłku opiekuńczego, gdy inny członek rodziny może zająć się chorym dzieckiem. Nie jest nim ten, kto odpoczywa po nocnej zmianie
O zasiłek opiekuńczy może się ubiegać osoba opłacająca składkę na ubezpieczenie chorobowe, jeśli jest zmuszona przerwać pracę zarobkową z powodu konieczności zaopiekowania się:
• dzieckiem, które nie ukończyło ośmiu lat (chorym lub zdrowym), w szczególnych okolicznościach,
• chorym dzieckiem, które jeszcze nie ukończyło lat 14,
• innym chorym członkiem rodziny (w tym również dzieckiem, które ukończyło 14 lat).
Świadczenie to można otrzymać już od pierwszego dnia ubezpieczenia, bez tzw. okresu wyczekiwania. Trzeba natomiast spełnić inne warunki. Jednym z nich jest brak innych domowników, którzy mogliby się zaopiekować chorym.
Gdy taka osoba jest, nie ma potrzeby, by pieczę nad nim sprawowały dwie osoby. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy zachoruje dziecko, które nie skończyło dwóch lat. Opiekujący się nim rodzic dostanie zasiłek opiekuńczy, nawet gdy jest w domu inna osoba, która mogłaby się nim zająć.
- Pracownica jest zatrudniona w stałych godzinach od poniedziałku do piątku od godz. 7 do 15. Jej mąż pracuje natomiast w systemie zmianowym 24/48 godzin. Otrzymaliśmy od niej zwolnienie lekarskie na sześć dni opieki nad chorym 6-letnim synem od 30 stycznia do 4 lutego 2012 r. W oświadczeniu pracownica podała, że w tych dniach jej mąż pracował: 30 stycznia do godz. 6.00, 31 – miał wolne, 1/2 lutego od 6.00 do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta