Elektrownia atomowa z opóźnieniem
Polska Grupa Energetyczna spóźnia się z ogłoszeniem przetargu na dostawcę reaktorów. Zmiany kadrowe w PGE utrudniają podejmowanie decyzji Z Niemiec napłynęło ok. 30 tys. uwag do polskiego programu atomowego. Przez opóźnienia w programie Polska może być zmuszona do importu prądu
W piątek skończyły się międzynarodowe konsultacje polskiego programu rozwoju energetyki jądrowej. Z samych Niemiec napłynęło około 30 tys. listów, uwagi zgłaszały też inne państwa sąsiadujące z Polską. Austria poprosiła dodatkowo o rozmowy dwustronne. Do zgłoszonych uwag trzeba się będzie odnieść, a jeśli będą zasadne, wprowadzić zmiany do polskiego programu.
Ministerstwo Gospodarki odpowiedzialne za program, zapewnia, że konsekwentnie trzyma się harmonogramu. Choć konsultacje przedłużono o trzy miesiące, to nie będzie to mieć wpływu na samą inwestycję, za którą odpowiada Polska Grupa Energetyczna. PGE opóźnia się natomiast z rozpisaniem przetargu na wybór technologii jądrowej. Według harmonogramu inwestycji miał on być ogłoszony w drugiej połowie ubiegłego roku. Technologia, czyli typ reaktorów, odpowiada za mniej więcej połowę wartości inwestycji wycenianej nawet na 50 mld zł.
– Prace nad ogłoszeniem postępowania przetargowego na wybór dostawcy trwają. Dokładny termin ogłoszenia zostanie podany do publicznej wiadomości, jak tylko będzie to możliwe – zapewnia Marta Lau, rzeczniczka PGE Energia Jądrowa.
Przypomina, że kontynuowane są przetargi na wybór inżyniera kontraktu, wykonawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta