Jeszcze przez rok płatnik występuje o PESEL dla cudzoziemca
Do celów opłacania składek na ZUS w Polsce potrzebny jest numer z ewidencji ludności. Od stycznia br. płatnicy nie mieli już wyręczać obcokrajowców w ubieganiu się o jego nadanie. Ale termin ten przesunięto o rok
Obecnie w Polsce najważniejszym identyfikatorem osoby fizycznej jest PESEL. Jest to też główny numer, jakim należy się posługiwać, przekazując do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe.
Składając te dokumenty za osobę, która nie ma numeru PESEL, trzeba wykazywać serię i numer jej dowodu osobistego albo paszportu. Takie wytyczne daje ZUS w swoim poradniku dotyczącym zasad sporządzania dokumentów ubezpieczeniowych. Ale numer i serię dowodu lub paszportu można podać tylko w razie braku numeru ewidencyjnego, a nie traktować ich jako alternatywę PESEL-u.
W praktyce jednak każda osoba, która ma dowód osobisty, posiada też PESEL. Wynika z tego, że brak tego numeru występuje w przypadku osób, które w Polsce mogą się wylegitymować paszportem. Chodzi więc o cudzoziemców, którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta