Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy pracy piątkowo-niedzielnej lepiej mieć harmonogram

06 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Pracodawcy korzystający z weekendowego czasu pracy często chcą wpisać w umowie o pracę sztywne godziny zadań i nie tworzyć grafików. Działanie takie jest jednak ryzykowne

W systemie weekendowym pracownicy wykonują obowiązki wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Można go wprowadzić jedynie na wniosek pracownika, a maksymalna długość okresu rozliczeniowego to jeden miesiąc. Aby umożliwić zatrudnionym w takim systemie wypracowanie cząstki etatu większej niż połowa, ustawodawca dopuścił przy tym przedłużanie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin.

Przepis art. 144 k.p., który wprowadza możliwość stosowania systemu weekendowego, nie przewiduje przy tym obowiązku stosowania do zatrudnionych w nim pracowników harmonogramów czasu pracy.

W konsekwencji wielu pracodawców sztywno określa takim pracownikom wymiar godzin pracy na piątki, soboty, niedziele i święta w treści umowy o pracę. Jednak takie działanie powoduje w niektórych miesiącach przekraczanie nominału, a w innych jego niedopracowanie. A to generuje po stronie pracodawcy dodatkowe koszty.

Tylko niepełny wymiar

Pracowników zatrudnionych w systemie weekendowym nie powinno się również zatrudniać bez grafiku na cały etat. W wielu miesiącach nie mieliby bowiem możliwości przepracowania pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy.

Niepraktyczność ustalania stałej liczby godzin pracy w piątki, soboty, niedziele i święta, jak i zatrudniania pracownika weekendowego na pełen etat, wynika z ograniczenia maksymalnej liczby godzin, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9150

Wydanie: 9150

Spis treści
Zamów abonament