Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór o VAT w handlu używanymi autami

15 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Hanna Juzyszyn

Już jutro Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy na rozprawie, czy polski fiskus ma prawo odmawiać stosowania procedury „VAT marża" dilerom sprzedającym używane samochody osobowe

Chodzi o sytuację, gdy nabywają oni auta ze zwolnieniem z VAT od podatników, którym przysługiwało częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu. Pytanie prejudycjalne w tej sprawie skierował do Trybunału Naczelny Sąd Administracyjny (I FSK  223/10).

Podatek tylko od marży

Dilerzy samochodowi kupują od przedsiębiorców używane samochody osobowe ze zwolnieniem z VAT. Dalsza ich odsprzedaż podlega szczególnym zasadom opodatkowania – przy zastosowaniu procedury „VAT marża”. Zgodnie z nią, podatek jest płacony od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży, a ceną zakupu.

Jest to rozwiązanie korzystne dla dilerów. Opodatkowanie na zasadach ogólnych oznaczałoby dla nich naliczenie VAT od całego obrotu (a nie od wartości dodanej), gdyż nie mają oni prawa do odliczenia podatku naliczonego (który został wkalkulowany w cenę).

Nie ma wątpliwości, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9158

Wydanie: 9158

Spis treści
Zamów abonament