Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lokale zakładowe można przewłaszczyć za darmo

15 lutego 2012 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Jeszcze przez rok będzie obowiązywał przepis, który pozwala na przekształcanie lokali zakładowych jedynie po spłacie zaległości czynszowych

Trybunał Konstytucyjny wydał wczoraj orzeczenie w sprawie wykupu mieszkań zakładowych. Chodzi o lokale w budynkach nieodpłatnie przekazywanych przez przedsiębiorstwa państwowe spółdzielniom mieszkaniowym. Nie wiadomo dokładnie, ile jest takich mieszkań, ale najwięcej znajduje się na Śląsku.

Rozstrzygnięcie Trybunału

Trybunał uznał za niekonstytucyjny przepis dający najemcy prawo do nabycia na własność od spółdzielni mieszkaniowej lokali zakładowych już po spłaceniu ewentualnych zaległości czynszowych. Chodzi o art. 48 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Przepis został uchylony tylko w tym zakresie, w jakim przyznawał najemcy roszczenie do darmowego przewłaszczenia.

– Przepis...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9158

Wydanie: 9158

Spis treści
Zamów abonament