Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak amortyzować program komputerowy

15 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Krzysztof Rustecki

Licencja na oprogramowanie nie może być umarzana krócej niż przez 24 miesiące. Jednak strata wynikająca z wcześniejszego zakończenia jej używania jest kosztem podatkowym

- Spółka z o.o. zakupiła licencję na program komputerowy na okres 18 miesięcy. Jak naliczać odpisy amortyzacyjne? – pyta czytelnik.

Na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, amortyzacji podlegają licencje nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Jeżeli zatem podatnik przewiduje że licencja będzie używana przez niego dłużej niż rok, to powinien ją uznać za wartość niematerialną i prawną i amortyzować od miesiąca następnego po tym, w którym wprowadzi ją do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9158

Wydanie: 9158

Spis treści
Zamów abonament