Od kontraktu na budynek firmy do zawieszenia na nim wiechy
Jeśli przedsiębiorca chce zostać uczestnikiem procesu budowlanego, powinien pamiętać o kilku istotnych sprawach przy zawieraniu umowy o roboty budowlane, podczas jej realizacji i po odbiorze obiektu
Przede wszystkim przed rozpoczęciem budowy przedsiębiorca musi zadać sobie pytanie, czy z punktu widzenia prawa planowana inwestycja jest w ogóle możliwa. Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę, czy wystarczy samo zgłoszenie?
Pozwolenie na budowę
Do budowy zawsze wymagane jest prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Oznacza to, że potrzebny jest tytuł prawny wynikający np. z prawa własności lub umowy (np. dzierżawy) do wykonywania robót. Prawo to jest warunkiem złożenia skutecznego wniosku o pozwolenie na budowę, który kieruje się do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej (wojewody lub starosty).
Należy jednak pamiętać, że w przypadku budowy niektórych obiektów takich jak: budynki gospodarcze o powierzchni do 25 mkw., altany, oranżerie, przydomowe baseny, oczka wodne, boiska szkolne czy korty tenisowe, wystarcza samo zgłoszenie budowy do właściwego organu, bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę.
Wystarczy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz podać planowany termin rozpoczęcia prac. Również wtedy wymagane jest oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Co istotne, zgłoszenie powinno nastąpić przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót. Jeżeli w terminie 30 dni od zgłoszenia organ administracji nie wniesie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta