Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można zweryfikować zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa

15 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Jarosław Jankowski
źródło: Rzeczpospolita

Za bezprawne ujawnienie utajnionych informacji o wykonawcy zamawiający naraża się nawet na odpowiedzialność karną

Jedną z zasad wyróżniających tryb zawierania umów w reżimie zamówień publicznych jest zasada jawności prowadzonego przez zamawiającego postępowania o udzielenie zamówienia.

Generalnie: jawność, ale z wyjątkiem

Zasada jawności z jednej strony gwarantuje wykonawcom możliwość bieżącego kontrolowania przebiegu postępowania, transparentność podejmowanych przez zamawiającego czynności oraz pozwala na urzeczywistnienie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, z drugiej zaś – niesie ze sobą istotne ryzyko ujawnienia newralgicznych dla wykonawców biorących udział w postępowaniu danych objętych tajemnicą przedsiębiorstwa.

Aby zaadresować to ryzyko i zabezpieczyć interesy wykonawców, ustawodawca wprowadził w art. 8 ust. 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) wyjątek od zasady jawności w postaci możliwości zastrzeżenia przez wykonawcę, że określone przez niego informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i nie mogą z tego względu być udostępniane. Wykonawca jest uprawniony do poczynienia takiego zastrzeżenia nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Ustawodawca jednocześnie ograniczył zakres informacji, które mogą być objęte tym zastrzeżeniem, w taki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9158

Wydanie: 9158

Spis treści
Zamów abonament