Można zweryfikować zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa
Za bezprawne ujawnienie utajnionych informacji o wykonawcy zamawiający naraża się nawet na odpowiedzialność karną
Jedną z zasad wyróżniających tryb zawierania umów w reżimie zamówień publicznych jest zasada jawności prowadzonego przez zamawiającego postępowania o udzielenie zamówienia.
Generalnie: jawność, ale z wyjątkiem
Zasada jawności z jednej strony gwarantuje wykonawcom możliwość bieżącego kontrolowania przebiegu postępowania, transparentność podejmowanych przez zamawiającego czynności oraz pozwala na urzeczywistnienie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, z drugiej zaś – niesie ze sobą istotne ryzyko ujawnienia newralgicznych dla wykonawców biorących udział w postępowaniu danych objętych tajemnicą przedsiębiorstwa.
Aby zaadresować to ryzyko i zabezpieczyć interesy wykonawców, ustawodawca wprowadził w art. 8 ust. 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) wyjątek od zasady jawności w postaci możliwości zastrzeżenia przez wykonawcę, że określone przez niego informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i nie mogą z tego względu być udostępniane. Wykonawca jest uprawniony do poczynienia takiego zastrzeżenia nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
Ustawodawca jednocześnie ograniczył zakres informacji, które mogą być objęte tym zastrzeżeniem, w taki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta