Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tyle ochrony, ile umowy

15 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Grzegorz Orłowski
źródło: Rzeczpospolita

Pracownik nie przedłuży swojego zatrudnienia tylko dlatego, że w ostatnim roku trwania angażu zostanie działaczem związkowym. Kontrakt zakończy się w pierwotnie ustalonej dacie

- Pracownik ma pięcioletnią umowę okresową, a w czwartym roku jej obowiązywania został przewodniczącym związku zawodowego, czyli zyskał ochronę stosunku pracy. Co się w takiej sytuacji dzieje? Czy jego umowa przedłuża się o czas kadencji związkowej (i dłużej) czy wygasa w pierwotnym terminie? A co się dzieje z ewentualnymi zmianami do tego angażu, np. w zakresie pensji, stanowiska itd.? – pyta czytelnik.

Co do zasady ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o zoz) chroni posadę działacza związkowego. Zgodnie z jej art. 32 pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej (zoz) nie może:

• wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym w uchwale zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,

• zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść takiego pracownika, z wyjątkiem gdy dopuszczają to odrębne przepisy.

Ochrona ta przysługuje takiemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9158

Wydanie: 9158

Spis treści
Zamów abonament