Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stawka godzinowa to nie zawsze zmienny składnik płacy

15 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Mariusz Pigulski

Przy kalkulowaniu wysokości wynagrodzenia czy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy uznajemy, że pensja za godzinę pracy nie jest stałym elementem zarobków. Inaczej jest, gdy naliczamy zasiłek chorobowy

Najczęściej należne pracownikowi wynagrodzenie wynika z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną. Od przyjętego systemu wynagradzania zależy sposób wyliczania należności pracowniczych wypłacanych nie tylko za wykonywanie obowiązków służbowych, ale również za okresy nieobecności.

Decydując się na opłacanie zatrudnionych osób godzinówką, trzeba pamiętać, że czasem wyliczona na jej podstawie pensja za pracę będzie uznawana za stałe, a niekiedy za zmienne świadczenie.

Przy stałej pensji godziny też są ważne

Nawet jeśli pracownik otrzymuje wynagradzenie określone w stałej wysokości, to czasem powstaje konieczność ustalenia stawki za godzinę. Przykładem jest ustalanie dodatku za jedną godzinę nadliczbową ze składników określonych w stawce miesięcznej w stałej wysokości.

Wynagrodzenie miesięczne trzeba wtedy w pierwszej kolejności podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Skalkulowana w ten sposób wartość godzinowa będzie tym niższa, im wyższy będzie nominalny wymiar czasu pracy.

Wykonanie wskazanego obliczenia jest zbyteczne w przypadku opłacania zatrudnionego stawką godzinową. Wartość godzinówki służącej obliczeniu pieniężnej rekompensaty za nadgodziny jest wtedy dla zatrudnionego taka sama w każdym miesiącu.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9158

Wydanie: 9158

Spis treści
Zamów abonament