Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W Unii chudnie biurokracja

15 lutego 2012 | Świat | DW Anna Cieślak-Wróblewska Wojciech Lorenz
Liczba urzędników, sędziów, policjantów czy żołnierzy zmniejsza się głównie w tych krajach, które mają poważne problemy gospodarcze  i finansowe. W Niemczech, które są największym pracodawcą w Europie, rozmiary sfery budżetowej utrzymują się na stałym poziomie.
źródło: Rzeczpospolita
Liczba urzędników, sędziów, policjantów czy żołnierzy zmniejsza się głównie w tych krajach, które mają poważne problemy gospodarcze i finansowe. W Niemczech, które są największym pracodawcą w Europie, rozmiary sfery budżetowej utrzymują się na stałym poziomie.
Czytaj więcej:

Średnio o 1,1 procent w ciągu roku zmniejszyła się liczba pracujących w administracji publicznej w krajach UE

Jak wynika z danych Eurostatu, w sumie w ciągu trzech lat ubyło 246 tys. pracowników budżetówki. Choć cięcia nie są imponujące, to pokazują, że w dobie kryzysu administracja publiczna oszczędza także na sobie.

– Wiele krajów UE ma poważne kłopoty. Finanse publiczne zostały mocno nadwerężone przez recesję, trzeba redukować wydatki i koszty działalności. A to oznacza oszczędności także na zatrudnieniu – zauważa Aleksander Łaszek, ekonomista Fundacji FOR. Dane Eurostatu dotyczą liczby pracujących w całej administracji publicznej (razem np. z systemem sądownictwa), obronie narodowej, bezpieczeństwie publicznym oraz obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych.

Cypr daje przykład

W ostatnim roku (od końca września 2010 r. do września 2011 r.) liderem cięć w administracji był maleńki Cypr. Co prawda zatrudnienie skurczyło się tylko o 4,5 tys. osób, ale dało to imponujący, prawie 16-procentowy, spadek. Wśród większych krajów ostro za oszczędności wzięły się Czechy, Irlandia, Belgia czy Wielka Brytania.

– Cięcia uderzają we...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9158

Wydanie: 9158

Spis treści
Zamów abonament