Fiskus pomaga wierzycielom
Przedsiębiorcy często borykają się z problemem złych długów. W sukurs przychodzą im jednak regulacje podatkowe, które pozwalają na przynajmniej częściowe zrekompensowanie strat
Jeśli podejmowane działania windykacyjne zawodzą, a kierowanie sprawy na drogę sądową i do późniejszej egzekucji komorniczej nie rokuje nadziei na odzyskanie należności w rozsądnym okresie albo na odzyskanie jej w ogóle, przedsiębiorcy mogą skorzystać z dobrodziejstw przepisów podatkowych.
Umiejętne połączenie wykorzystania tzw. ulgi na złe długi w VAT oraz regulacji podatków dochodowych dotyczących uznawania za koszt uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności, umożliwia efektywne odzyskanie od blisko 40 do ponad 50 proc. nieściągalnej wierzytelności w postaci obniżenia bieżących zobowiązań podatkowych.
Ulga na złe długi
W pierwszej kolejności należy wykorzystać instytucję uregulowaną w art. 89a ustawy o VAT. W odniesieniu do należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, pozwala on skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju. Korekta polega na pomniejszeniu podatku należnego przez podatnika, który był zobowiązany do odprowadzenia VAT na konto urzędu skarbowego, a który nie otrzymał zapłaty od swojego kontrahenta.
Z ulgi nie mogą skorzystać podmioty powiązane rodzinnie lub kapitałowo.
Podstawową przesłanką zastosowania tego udogodnienia jest uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności, z czym mamy do czynienia w sytuacji, gdy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta