Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus pomaga wierzycielom

15 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Maciej Jurczyga

Przedsiębiorcy często borykają się z problemem złych długów. W sukurs przychodzą im jednak regulacje podatkowe, które pozwalają na przynajmniej częściowe zrekompensowanie strat

Jeśli podejmowane działania windykacyjne zawodzą, a kierowanie sprawy na drogę sądową i do późniejszej egzekucji komorniczej nie rokuje nadziei na odzyskanie należności w rozsądnym okresie albo na odzyskanie jej w ogóle, przedsiębiorcy mogą skorzystać z dobrodziejstw przepisów podatkowych.

Umiejętne połączenie wykorzystania tzw. ulgi na złe długi w VAT oraz regulacji podatków dochodowych dotyczących uznawania za koszt uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności, umożliwia efektywne odzyskanie od blisko 40 do ponad 50 proc. nieściągalnej wierzytelności w postaci obniżenia bieżących zobowiązań podatkowych.

Ulga na złe długi

W pierwszej kolejności należy wykorzystać instytucję uregulowaną w art. 89a ustawy o VAT. W odniesieniu do należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, pozwala on skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju. Korekta polega na pomniejszeniu podatku należnego przez podatnika, który był zobowiązany do odprowadzenia VAT na konto urzędu skarbowego, a który nie otrzymał zapłaty od swojego kontrahenta.

Z ulgi nie mogą skorzystać podmioty powiązane rodzinnie lub kapitałowo.

Podstawową przesłanką zastosowania tego udogodnienia jest uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności, z czym mamy do czynienia w sytuacji, gdy nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9158

Wydanie: 9158

Spis treści
Zamów abonament