Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko rolnik nie dostanie zasiłku z ZUS

15 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Marcin Gonigroszek

To, że były pracownik jest właścicielem gospodarstwa rolnego, nie przesądza o jego braku prawa do zasiłku po ustaniu zatrudnienia oskładkowanego w ZUS. Istotne jest, czy faktycznie można go nazwać rolnikiem

Z zasady zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (np. zatrudnienia), jeżeli osoba niezdolna do pracy podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników. I chodzi tu zarówno o absencję powstałą jeszcze w czasie ubezpieczenia, jak i po jego ustaniu.

Tak wskazuje art. 13 ust. 1 pkt 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Przepis ten stanowi dla ZUS podstawę odmowy wypłaty zasiłku chorobowego dla byłego pracownika, którego tytuł ubezpieczenia ustał na skutek rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę, jeżeli jest ona rolnikiem.

Nieuprawnione jest jednak wywodzenie, że dana osoba jest rolnikiem jedynie z faktu własności (posiadania) gospodarstwa rolnego. Posiadanie czy też własność gospodarstwa to tylko jeden z elementów pojęcia rolnika....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9158

Wydanie: 9158

Spis treści
Zamów abonament