Jak rozliczyć premie pienieżne przyznane kontrahentom
Bonusy wypłacone odbiorcom za realizację określonego poziomu zakupów można zaliczyć do kosztów podatkowych. Trzeba tylko pamiętać, by potrącić je w odpowiednim momencie
„Budujemy i nie tylko" sp. z o.o. prowadzi hurtową sprzedaż materiałów budowlanych.
Zgodnie z umową zawartą z odbiorcami za zrealizowanie określonego obrotu w ciągu roku oraz terminowe regulowanie płatności udziela kontrahentom bonusów rocznych.
Są one dokumentowane poprzez wystawienie przez kontrahenta noty obciążeniowej. Spółka otrzymała następujące noty obciążeniowe:
1) od kontrahenta X w styczniu 2012 r.,
2) od kontrahenta Y w kwietniu 2012 r. (po sporządzeniu sprawozdania).
Czy ma prawo zaliczyć bonusy do kosztów podatkowych, a jeśli tak, to w jakich okresach powinny być one ujęte?
Aby określić, czy dany wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych, trzeba sprawdzić, czy był on poniesiony w celu osiągnięcia przychodów (ewentualnie zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów). Jeśli tak, należy ocenić, czy jest on kosztem bezpośrednio związanym z przychodami (tzw. koszt bezpośredni), czy jest to koszt inny niż bezpośrednio związany z przychodami (tzw. koszt pośredni).
Udzielanie bonusów ma niewątpliwie wpływ na wysokość osiąganych przez spółkę przychodów, a także na sam fakt ich osiągania (premie wypłacane w korelacji z poziomem zakupów towarów zrealizowanym przez danego klienta są zachętą do maksymalizacji zakupów realizowanych przez beneficjentów tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta