Kiedy potrącić wydatki na koncesje, części zamienne i remonty
Przygotowując się do wypełnienia zeznania CIT-8, warto zwrócić uwagę na ujęcie tzw. kosztów pośrednich. Z przypisaniem ich do odpowiedniego roku podatkowego może być niemały problem
Od 2007 r. zmieniły się przepisy ustawy o CIT dotyczące kosztów uzyskania przychodów. Doprecyzowano, że zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów jako cel poniesienia wydatku uzasadnia uznanie go za koszt podatkowy. Generalną zasadę, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, zastąpiono podziałem na:
- koszty bezpośrednio związane z przychodami (tzw. koszty bezpośrednie)
- koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami (tzw. koszty pośrednie) i określono reguły dotyczące momentu ich potrącenia.
Potrącanie kosztów bezpośrednich w praktyce nie nastręcza wielu problemów. Stosujemy tu zasadę, że koszt podąża za przychodem, chyba że wymagałoby to korekty zeznania rocznego – wówczas koszt może być ujęty na bieżąco.
Natomiast kwestia potrącalności kosztów pośrednich budzi wiele wątpliwości i mimo że od zmiany przepisów minęły już cztery lata, wciąż jest przedmiotem wielu interpretacji i orzeczeń.
Jak przyporządkować
Zgodnie z ustawą o CIT koszty pośrednie są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeśli jednak dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, wówczas stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta