Jak liczyć różnice kursowe od zagranicznej pożyczki w euro
Przy operacjach w walucie obcej pojawia się kwestia różnic kursowych. Spółki które wybrały tzw. metodę rachunkową mają mniejszy kłopot z ich rozliczeniem
„Budujemy i nie tylko" sp. z o.o. otrzymała pożyczkę w euro od zagranicznego udziałowca. To może się wiązać z powstaniem różnic kursowych. Jak je rozliczyć, jeśli spółka wybrała metodę rachunkową ustalania różnic kursowych?
Podstawową metodą ustalania różnic kursowych jest ta określona w art. 15a ustawy o CIT. Jednak podatnicy sporządzający sprawozdanie finansowe, które potem jest badane przez audytora, mają możliwość stosowania metody liczenia różnic kursowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
Wybór na trzy lata
Muszą jedynie zgłosić swój wybór do urzędu skarbowego i stosować tę metodę przez co najmniej trzy lata podatkowe. Tak też zrobiła przykładowa spółka. Ustalanie różnic kursowych metodą rachunkową opiera się na stosowanych przez daną jednostkę zasadach polityki rachunkowości. Te z kolei określają następujące sytuacje, w których powstają różnice kursowe:
- przy wycenie na dzień bilansowy składników aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych,
- przy wycenie transakcji dokonywanych w walutach obcych.
Najbardziej charakterystyczną cechą metody rachunkowej jest jednakowe co do czasu i wartości rozpoznanie powstających różnic, zarówno dla celów księgowych, jak i podatkowych.
Wiele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta