Najważniejsze wyroki Sądu Najwyższego
Prawo, które sądom przychodzi stosować, bywa niejasne lub niepełne. Bardzo często nie nadąża za zmieniającą się rzeczywistością oraz nowymi zjawiskami społecznymi. Niektórych problemów w ogóle nie da się precyzyjnie i szczegółowo unormować. Także prawo pracy nie jest wolne od tych problemów. Przezwyciężyć je pozwala właśnie orzecznictwo.
Przedstawiamy wybór dziesięciu – w naszej ocenie – najważniejszych wyroków dotyczących prawa pracy, które Sąd Najwyższy wydał w 2011 roku. Dzięki temu można wyjaśnić, jak stosować abstrakcyjne przepisy w praktyce w okolicznościach konkretnej sprawy.
Wybrane przez nas wyroki Sądu Najwyższego rozstrzygają wątpliwości w różnych sprawach, choć prawie co roku powtarzają się zagadnienia, nad którymi pochylają się składy orzekające. Każde z nich jest ważne i wnosi nowe spojrzenie na relacje między pracownikami i pracodawcami. W tych ubiegłorocznych chodzi np. o:
• uprawnienia działaczy związkowych,
• obowiązywanie zbiorowych porozumień prawa pracy,
• mobbing,
• granice ochrony przedemerytalnej czy osób uprawnionych do urlopu wychowawczego,
• zakres jawności wynagrodzenia.
Wysokość pensji nie jest tajemnicą wewnątrz firmy
Nawet jeśli pracownik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta