Zagraniczny agent może utworzyć zakład
Istnienie stałej placówki spółki w innym kraju oznacza, że powstał tam zakład, którego dochody są obciążone daniną za granicą. O tym, czy trzeba je ująć w zeznaniu rocznym w Polsce, decyduje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Spółka „Budujemy i nie tylko" zatrudnia pięciu przedstawicieli handlowych, którzy w celach biznesowych wyjeżdżają za granicę (m.in. do Niemiec, Czech, na Ukrainę), gdzie spotykają się z klientami, negocjują kontrakty i podpisują umowy w imieniu spółki na sprzedaż materiałów budowlanych. Czy taka działalność przedstawicieli może spowodować ryzyko powstania zakładu w którymś z wymienionych krajów?
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w ustawie o CIT podatnicy mający siedzibę lub zarząd na terytorium Polski podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Jednak definiując pojęcie zagranicznego zakładu ustawodawca wprowadził wyjątek, stanowiąc, że zyski zakładu (które można mu przypisać) powinny być opodatkowane w państwie, w którym się on znajduje.
Decydują umowy międzynarodowe
Zagraniczny zakład to – zgodnie z ustawą o CIT – stała placówka, przez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa. Zakład to również budowa, a także osoba, która w imieniu i na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa działa na terytorium innego państwa, jeżeli osoba ta ma pełnomocnictwo do zawierania w jego imieniu umów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta