Prawa przedsiębiorcy w sporze z fiskusem
Czym kontrola krzyżowa różni się od typowej kontroli podatkowej? Podatnik, który zna odpowiedź na to pytanie, nie zawaha się przed skorzystaniem z przysługujących mu uprawnień
- Urząd skarbowy przeprowadził u nas kontrolę krzyżową w związku z prowadzonym postępowaniem podatkowym w sprawie VAT za okres wrzesień – grudzień 2011 r. u naszego kontrahenta.
Już po kontroli stwierdziliśmy, że przedwcześnie ujęliśmy w rozliczeniach za ten okres podatek naliczony z faktur zakupu. Czy możemy złożyć korektę deklaracji VAT-7?
Odpowiada Dorota Borkowska-Chojnacka, doradca w Grant Thornton:
Zgodnie z art. 274c ordynacji podatkowej organ podatkowy prowadzący postępowanie podatkowe lub kontrolę może zażądać od kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym kontrolą u podatnika, w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności, co w praktyce nazywane jest kontrolą krzyżową.
Z czynności tych sporządza się protokół.
Jeśli chodzi o uprawnienie do skorygowania deklaracji, to złożenie takiej korekty nie jest skuteczne, gdy u podatnika prowadzone jest postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa – w zakresie objętym tymi czynnościami oraz po wydaniu decyzji w wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego.
W firmie czytelnika była jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta