Detektyw może działać na zlecenie banków, ubezpieczycieli, koncernów i osób prywatnych
W trakcie prowadzenia czynności prywatny śledczy musi posiadać przy sobie licencję oraz okazywać ją na żądanie osób trzecich. Ponosi on odpowiedzialność cywilną za wyrządzone szkody
Założenie przedsiębiorstwa świadczącego usługi detektywistyczne nie wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego jest relatywnie atrakcyjne dla osób poszukujących nowych wyzwań.
Zgodnie z ustawą z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej świadczenie usług detektywistycznych jest działalnością regulowaną i wymaga uzyskania wpisu do rejestru działalności detektywistycznej. Równocześnie usługi detektywistyczne może wykonywać tylko osoba posiadająca licencję detektywa. Stosowny rejestr prowadzi minister właściwy do spraw wewnętrznych.
Predyspozycje i przepisy
Obecnie w Polsce działa ponad 300 licencjonowanych detektywów. Ich praca wymaga specjalistycznych predyspozycji i umiejętności, ale z pewnością jest ciekawa. Sposób uzyskiwania licencji, zasady prowadzenia działalności określa ustawa z 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych.
Za nieprzestrzeganie zasad wymienionych w ustawie są sankcje – np. za wykonywanie usług detektywistycznych bez licencji grożą grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat dwóch.
Pięć kroków
Co trzeba zrobić:
1. Zdobyć licencję lub znaleźć wspólnika z licencją
2. Jeśli przedsiębiorca sam zdobywa licencję, to
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta