Wycofałeś złożoną ofertę – masz prawo zażądać jej zwrotu
Wykonawca może odebrać swoje dokumenty, dopóki termin związania nimi nie rozpocznie biegu
Ustawa z 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (tj. DzU z 2010 roku, nr 113, poz. 759 z późn. zm., dalej: „ustawa pzp”) dopuszcza możliwość wycofania swojej oferty przed terminem składania. Żeby zrobić to jednak skutecznie, należy doręczyć zamawiającemu odpowiednie oświadczenie w formie pisemnej podpisane przez osobę, która złożyła ofertę, ewentualnie podmiot właściwie umocowany.
Weryfikacja wycofującego
Posiadanie upoważnienia do wycofania oferty jest szczególnie istotne w przypadku, gdy została ona złożona przez konsorcjum. W praktyce bowiem podmiot reprezentujący wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie rzadko posiada upoważnienie do wycofania oferty. Pełnomocnik konsorcjum upoważniony jest zazwyczaj do wniesienia oferty, wyjaśnień czy środków ochrony prawnej, a także poświadczania dokumentów za zgodność z oryginałem i podpisania umowy.
Natomiast z treści pełnomocnictwa uprawniającego do wniesienia oferty nie można a contrario wywodzić, że umocowanie upoważnia także do wycofania oferty. Dlatego też, w celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości do oświadczenia o wycofaniu powinno się załączyć dokument, z którego wynikałoby wprost omawiane uprawnienie.
Zamawiającemu należy również przedłożyć dokumenty, z których będzie wynikało umocowanie do złożenia takiego oświadczenia lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta