Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić przychód, gdy pracownik jeździ firmowym autem po pracy

21 marca 2012 | Prawo i praktyka | Agata Biernat
źródło: Rzeczpospolita

Możliwość korzystania z samochodu służbowego w celach prywatnych to jeden z najpopularniejszych „bonusów" oferowanych przez pracodawców. Niestety pojawia się tu wiele pytań o podatkowe skutki dla zatrudnionego

Jak opodatkować takie świadczenie? Jaka jest jego wartość? Kiedy podatek jest należny? Czy przejazdy z miejsca zamieszkania do miejsca pracy też powinny być opodatkowane?

Dochód z pracy

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z przepisów ustawy o PIT wszelkie świadczenia otrzymane lub postawione do dyspozycji pracownika w danym roku kalendarzowym są jego przychodem. Co do zasady podlegają PIT, o ile nie zostały przez ustawodawcę zwolnione z opodatkowania na podstawie przepisów szczególnych.

Najistotniejszy jest tu art. 12 ustawy o PIT, dotyczący przychodów ze stosunku pracy, w tym świadczeń, które otrzymuje zatrudniony w związku z wykonywaniem pracy na rzecz danego pracodawcy.

Są nimi wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, wszelkie inne świadczenia pieniężne ponoszone w imieniu pracownika, jak również świadczenia nieodpłatne lub częściowo odpłatne, do których zalicza się też możliwość użytkowania przez pracownika samochodu służbowego w celach prywatnych.

Prywatny użytek opodatkowany

Należy oczywiście podkreślić, że korzystanie z samochodów służbowych wyłącznie w celu wykonywania obowiązków związanych z pracą nie kreuje przychodu pracownika i nie podlega PIT.

Sytuacja wygląda jednak inaczej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9188

Wydanie: 9188

Spis treści
Zamów abonament