Koszty komplikują rozliczenie pensji informatyka – twórcy
Do wynagrodzenia pracownika można stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów, jeśli jego praca stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Konieczne są jednak stosowne postanowienia w jego umowie o pracę
Przed zastosowaniem autorskich kosztów uzyskania przychodów warto sięgnąć do interpretacji podatkowych. Można z nich wyciągnąć kilka wniosków istotnych z punktu widzenia pracodawcy.
Po pierwsze wynika z nich, że konieczne jest dokładne wyróżnienie tej części wynagrodzenia, która związana jest z wykonywaniem czynności czy prac objętych prawami autorskimi oraz pozostałego zakresu zadań polegających na wykonywaniu typowych obowiązków pracowniczych (por. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 maja 2010 r., sygn. IPPB2/415-113/10-2/MK1).
Po drugie nie powinno się z góry określać zryczałtowanej, stałej kwoty przychodu z tytułu rozporządzania prawami autorskimi. Honoraria autorskie powinny bowiem odzwierciedlać w skali miesiąca rzeczywisty czas pracy i nakład pracy zatrudnionego realnie poświęcony na stworzenie utworu.
Wewnętrzna dokumentacja
Dla pracownika honorarium autorskie pozostaje wynagrodzeniem za faktycznie wykonaną pracę. Zatem powinno mieć charakter rzeczywisty. W interpretacjach podkreśla się także, że wartość tej części wynagrodzenia pracownika powinna być ustalana na podstawie dokumentacji wewnętrznej, po wykonaniu konkretnych prac, nie zaś z góry (por. pismo naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 30 maja 2007 r., nr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta