Firmy podlegające audytowi wciąż mają problemy
Przedsiębiorstwa, których sprawozdania finansowe muszą być zbadane przez biegłego rewidenta, nadal nie są pewne, jak ujmować faktury od leasingobiorców. Przepisy podatkowe są bowiem nieprecyzyjne
Dla dużych firm to raczej nie koniec sporów o zasady rozliczania leasingu. Dlaczego? Organy podatkowe co prawda zaczęły już zgadzać się z podatnikami, że wstępne opłaty wynikające z umowy leasingu należy rozliczyć w dniu poniesienia, ale pojawiają się spory, o jaki dzień chodzi.
Uproszczenia nie dla wszystkich
Problemy występują przede wszystkim w sytuacji, gdy firma dla celów bilansowych uznaje, że dana umowa jest leasingiem finansowym natomiast w rozumieniu podatku dochodowego kwalifikowana jest jako leasing operacyjny. W praktyce takie sytuacje występują bardzo często. To dlatego, że do celów bilansowych firmy powinny stosować kryteria klasyfikacji umów leasingu zawarte w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości >patrz ramka.
Zasad tych nie muszą stosować przedsiębiorstwa, których sprawozdania nie podlegają obowiązkowemu badaniu. One mają prawo do celów bilansowych kwalifikować umowy leasingu według zasad określonych w ustawie o CIT lub ustawie o PIT (wynika to a art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości). Jeśli się na to zdecydują, to ograniczą ryzyko powstania sporu z fiskusem (choć, co do zasady, opracowując politykę rachunkowości firmy należy należy kierować się tym, aby sprawozdanie rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy, a nie przepisami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta