Nielegalny pobyt wyklucza otrzymanie zgody
Przed wystąpieniem o zgodę na zatrudnienie cudzoziemca przyszły pracodawca musi wiedzieć, że posiada on wizę lub inny dokument uprawniający do przebywania na terytorium Polski
O wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca trzeba się zwracać do właściwego miejscowo wojewody, kierując do niego wniosek o powierzenie wykonywania pracy takiej osobie. Wydane zezwolenie dotyczy zawsze konkretnego cudzoziemca i wskazuje zarówno podmiot, na rzecz którego będzie wykonywana praca, jak również rodzaj tej pracy i okres ważności zgody. Co do zasady ważność zezwolenia nie przekracza trzech lat, ale może być przedłużana.
Czasem wystarczy stempel
Zanim jednak pracodawca lub inny podmiot wystąpi z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca, musi sprawdzić legalność jego pobytu na terytorium Polski oraz możliwość wykonywania pracy na podstawie wizy lub innego dokumentu uprawniającego do podjęcia zatrudnienia.
Dokumentem na potwierdzenie legalności pobytu z możliwością podjęcia pracy w Polsce jest:
1) Wiza wydana przez organy polskie, uprawniająca do podjęcia zatrudnienia. Wizy typowo pracownicze są oznaczone symbolem:
- 05 – dla wykonywania pracy w okresie nieprzekraczającym sześciu miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta