Jakie są zasady zatrzymania celnego towaru w Polsce i na Ukrainie
Celnicy mogą dokonywać zatrzymań nieoryginalnych produktów w ramach walki z wprowadzaniem na rynek podróbek. Ich wyniki pracy zależą od współpracy z właścicielami praw własności intelektualnej i przemysłowej
Ochrona własności intelektualnej to nie tylko postępowania przed urzędem patentowym czy sądami. To także działania organów celnych podejmowane na granicy. Regulacje prawne pozwalają celnikom na dokonywanie zatrzymań nieoryginalnych towarów i walkę z wprowadzaniem na rynek podróbek. Wyniki pracy organów celnych zależą w dużej mierze od współpracy z właścicielami praw własności intelektualnej i przemysłowej. Efektywna współpraca stanowi skuteczną broń w walce z naruszycielami praw. W związku ze zbliżającymi się mistrzostwami Europy w piłce nożnej UEFA Euro 2012, których Polska i Ukraina są współgospodarzami, i wzmożonym przepływem towarów na polsko-ukraińskiej granicy warto przyjrzeć się rozwiązaniom stosowanym w tym zakresie na Ukrainie.
Jaka podstawa działania
Zatrzymania celne przez ukraińskich celników są dokonywane zgodnie z przepisami ukraińskiego kodeksu celnego z 11 lipca 2002 r. oraz rozporządzenia nr 622 Rady Ministrów Ukrainy z 13 kwietnia 2007 r. Akty te regulują zasady zatrzymania na granicy produktów naruszających prawa własności intelektualnej importowanych lub eksportowanych z Ukrainy.
Ukraina nie jest objęta w tym zakresie regulacjami wspólnotowymi przewidującymi jednolite zasady dokonywania zatrzymań towarów podrobionych oraz towarów pirackich w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta