Łatwiej chorować z bliskim u boku
Leczenie może dać lepsze rezultaty, gdy włączy się do niego rodzina chorego – wynika z badań
Do zaangażowania rodzin pacjenta w proces jego leczenia namawiają psychologowie, którzy prowadzili niezależne od siebie badania. Podkreślają, że współpraca bliskich z chorym ułatwia mu podjęcie trudnych decyzji (np. zgodę na operację lub podjęcie leczenia). Ważna jest też w chorobach przewlekłych, zależnych m.in. od stylu życia.
– Akcji skierowanych nie tylko do pacjentów, ale i do ich opiekunów jest bardzo mało. Dlatego zaczęliśmy kampanię „Pozwól na wsparcie" – mówi Diana Sobolewska, koordynator kampanii. – Organizujemy konkurs i na podstawie zgłoszeń, które do nas przyjdą, nakręcimy etiudę filmową o wsparciu osób przewlekle chorych. Przygotowaliśmy też poradniki dla pacjentów i opiekunów przewlekle chorych. Chcemy wspólnie z ekspertami kampanii podkreślać, jak ważna jest rozmowa o chorobie, i podpowiadać, jak ją przeprowadzić.
Dlaczego to ważne? – Bliscy osoby, która trafiła do szpitala np. z zawałem, są przede wszystkim zdezorientowani,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta