Miasto świętej Edyty
Barokowy kościół Najświętszego Imienia Jezusa w kompleksie gmachów uniwersyteckich nad Odrą to pierwsza katolicka świątynia‚ do której weszła Edyta Stein
Po oblężeniu i zniszczeniu Wrocławia w 1945 r. najwięcej przedwojennych zabudowań ocalało w dzielnicy Ołbin, dawnym Przedmieściu Odrzańskim. Wśród szarych budowli przy ul. Nowowiejskiej wyróżnia się neoklasyczna kamienica z błękitno-żółtą elewacją‚ zwieńczona przeszklonym piętrem. „Tu mieszkała Edith Stein‚ ur. 1891‚ zgładzona 9.8.1942 w Auschwitz" – głosi napis na miedzianej kostce wmurowanej w chodnik. W mieście zachowało się wiele innych miejsc‚ z którymi przez 42 lata życia była związana św. Edyta.
Przedsiębiorcza wdowa
Kiedy zmarł ojciec rodziny‚ Zygfryd Stein‚ nikt nie wierzył‚ że wdowa z siedmiorgiem dzieci – najmłodsza‚ Edyta‚ miała wówczas dwa lata – która nigdy nie pracowała zawodowo‚ wyjdzie z pozostawionych przez niego długów. A już na pewno nie w to‚ że za 17 lat z własnych, zarobionych na handlu drewnem pieniędzy‚ kupi okazały dom w śródmieściu a obu najmłodszym córkom da gruntowne wykształcenie.
– Wbrew radom krewnych‚ by sprzedała źle prosperującą składnicę drzewa‚ Augusta postanowiła kontynuować mężowski biznes – wyjaśnia Krzysztof Kunert‚ wykładowca akademicki i dziennikarz – Zdarzało się jej wraz z robotnikami przerzucać drewno. Silna‚ zdecydowana‚ a przy tym wrażliwa na ludzkie potrzeby‚ wkrótce stała się jednym z najbardziej szanowanych wrocławskich przedsiębiorców.
W rezydencjalnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta