Kiedy część wypłaty za brak działań konkurencyjnych trzeba oddać ZUS
Tylko przychód z umowy o zakazie konkurencji narzuconym po ustaniu stosunku pracy jest zwolniony ze składek. Gdy zakaz obowiązuje w trakcie zatrudnienia, jest oskładkowany łącznie z innymi przychodami pracownika
Z kierownikami działów pracodawca chce podpisać umowy o zakazie konkurencji. Czy odszkodowania wypłacane im z tego tytułu będą wchodziły do podstawy wymiaru składek, jak twierdzi biuro rachunkowe prowadzące w imieniu pracodawcy rozliczenia z ZUS? – pyta czytelnik.
Z pytania nie wynika, na jakiej podstawie mają być zawarte wspomniane umowy ani w jakim okresie ma obowiązywać wprowadzony nimi zakaz konkurencji – w trakcie zatrudnienia czy po jego ustaniu. Informacje te są bardzo istotne, ponieważ to od nich zależy, czy wypłaty dokonane z tytułu zawartej z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji podlegają oskładkowaniu czy są zwolnione z danin na ZUS.
Zasadnicze różnice
Zasady zawierania umów o zakazie konkurencji regulują art. 1011 – 1013 kodeksu pracy.
Do pierwszej grupy tych kontraktów należą te zawierane zgodnie z art. 1011 k.p. Przepis ten stanowi, że w zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Zakaz konkurencji wprowadzony tego rodzaju umowami obejmuje okres trwania stosunku pracy i może dotyczyć wszystkich pracowników, bez względu na posiadaną przez nich wiedzę.
Przepis ten nie nakazuje pracodawcy przyznania pracownikom objętym zakazem konkurencji żadnej rekompensaty czy odszkodowania. Są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta