Polski urząd nie zawsze musi wiedzieć o zatrudnieniu cudzoziemca
Legalny pobyt obcokrajowca w Polsce może być podstawą do zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia wojewody na jego przyjęcie do pracy w naszym kraju. Czasem wystarczy odpowiednio oznaczona wiza
Pracę obcokrajowców na terytorium Polski regulują liczne przepisy. Dla różnych grup cudzoziemców przewidziano też odmienne zasady legalnego pobytu i podjęcia pracy w naszym kraju. Możliwość zatrudniania obywateli poszczególnych państw dodatkowo modyfikują umowy międzynarodowe czy inne porozumienia międzypaństwowe. Wielość regulacji w tym zakresie powoduje niemałe problemy pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić w swojej firmie obywatela obcego państwa. W zależności od kraju pochodzenia oraz statusu danej osoby procedura legalnego jej zatrudnienia może być bardziej lub mniej skomplikowana.
Ważne definicje
Podstawowe regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców na terytorium Polski zawiera ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.). Zacząć przy tym trzeba od zapoznania się ze znaczeniami pojęć, którymi posługuje się ten akt prawny.
Cudzoziemcem jest tu osoba, która nie posiada obywatelstwa polskiego. Po spełnieniu określonych warunków (czytaj...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta