Rozwój firmy łatwiejszy z europejskim poręczeniem lub kredytem
Pozadotacyjne instrumenty wsparcia mogą być ciekawą alternatywą dla pożyczek oferowanych przez banki. W szczególności powinny zainteresować przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli przygodę z biznesem
Bardzo często pierwsza faza rozwoju firmy finansowana jest ze środków własnych przedsiębiorcy. Ewentualnie wykorzystuje się pożyczki od znajomych lub rodziny. Zwykle nie są to znaczne kwoty, ale mogą pomóc w rozkręceniu przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak właściciel firmy myśli o dalszym rozwoju i ma on być stosunkowo dynamiczny, środki pozyskiwane w ten sposób mogą okazać się niewystarczające.
W takim momencie czas pomyśleć o pożyczce lub kredycie bankowym. Dobry pomysł na rozwój wraz z dokładnymi wyliczeniami (wskaźnikami finansowymi) jest punktem wyjścia do rozmów z odpowiednią instytucją finansową. Jednak może się okazać, że to nie wystarczy, jeżeli firma nie ma odpowiednio długiej historii działalności lub nie dysponuje stosownymi zabezpieczeniami. Odmowa udzie- lenia kredytu bankowego nie zamyka definitywnie drogi do zewnętrznego finansowania. Istnieją sposoby, aby ten problem obejść lub zaproponować bankowi dodatkowe produkty, które skłonią go do zmiany decyzji.
O jakie produkty chodzi? Mogą to być pożyczki i kredyty współfinansowane ze środków unijnych lub poręczenia. Te pierwsze mogą wystarczyć do zaspokojenia potrzeb finansowych. Te drugie mogą skłonić bank do udzielenia kredytu, którego początkowo odmawiał.
Jeremie
Mówiąc o funduszach unijnych dla przedsiębiorców, mamy zwykle na myśli jednorazowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta