Grunt jest opodatkowany tak, jak wzniesione na nim obiekty
Sprzedaż przez przedsiębiorcę prawa użytkowania wieczystego wraz z budynkami lub budowlami może być objęta VAT lub podatkiem od czynności cywilnoprawnych
W razie bowiem stwierdzenia, że transakcja nie jest opodatkowana VAT, konieczne jest uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Znaczenie może mieć tutaj to, czy podatnik wynajmował wcześniej te nieruchomości lub czy posiadał prawo do odliczania VAT od wydatków związanych z ich budową.
O wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje to, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie to, czy z tytułu tej transakcji powstanie obowiązek rozliczenia VAT przez jedną ze stron.
Gdy zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim budynkami czy budowlami będzie opodatkowane VAT, transakcja ta zostanie wyłączona z PCC na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC. Natomiast gdy będzie korzystało ze zwolnienia z tego podatku, będzie podlegało PCC.
Jak dostawa
Dla celów VAT zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu traktowane jest jako odpłatna dostawa towarów. Wynika to wprost z art. 7 ust. 1 pkt 7 w związku z pkt 6 ustawy o VAT. Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle, rozstrzyga art. 29 ust. 5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta