Skutki restrukturyzacji budzą wątpliwości
Przy połączeniach i przekształceniach pojawia się sporo problemów związanych z przejęciem praw i obowiązków restrukturyzowanych spółek wobec fiskusa
Wiele takich spraw znalazło rozstrzygnięcie w orzecznictwie sądów administracyjnych.
Przy połączeniu...
Podstawowe ramy prawne sukcesji podatkowej zostały zawarte w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (dalej op). W jej art. 93 oraz art. 93a – 93e ustawodawca w sposób enumeratywny określił, w jakich sytuacjach dochodzi do następstwa prawnego w zakresie praw i obowiązków podatkowych w przypadkach połączenia bądź przekształcenia podmiotów.
Zgodnie z art. 93 op osoby prawne powstałe w wyniku łączenia się:
∑ osób prawnych,
∑ osobowych spółek handlowych,
∑ osobowych i kapitałowych spółek handlowych
wstępują we wszelkie przewidziane w przepisach prawach podatkowego prawa i obowiązki. Co istotne, jak wynika z jednoznacznego brzmienia tego przepisu, przejęcie praw i obowiązków dotyczy każdej z łączących się spółek. Następstwem prawnym w takim samym zakresie zostały objęte również sytuacje, w których osoba prawna powstaje w wyniku przejęcia innej osoby prawnej (osób prawnych) bądź też osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).
Łączenie się spółek może przybrać dwojaką formę. Po pierwsze, może nastąpić poprzez zawiązanie nowego podmiotu na bazie majątku osób prawnych/spółek dotychczas istniejących. Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta