Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

E-katastrofa, czyli 10 lat malwersacji

04 maja 2012 | Kraj | Izabela Kacprzak

Wielkie wizje i pieniądze zderzyły się z niekompetencją urzędników i indolencją polityków

Skandal korupcyjny i wstrzymanie finansowania z UE – tak zamyka się okres 10 lat informatyzacji polskiej administracji. To realny cios. Urzędy realizują kilkaset projektów informatycznych wartych blisko 4 mld zł. Bez unijnych pieniędzy sobie nie poradzą. Część projektów, zamiast Unii, sfinansują polscy podatnicy.

Co gorsza chodzi o przedsięwzięcia najważniejsze, najdroższe i strategiczne z punktu widzenia państwa. Dotyczą np. biometrycznych dowodów (w ramach pl.ID), Centrum Powiadamiania Ratunkowego, policyjnych „e-usług", projektu Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia czy „e-podatków" w Ministerstwie Finansów.

Złe złego początki

Koncepcja informatyzacji kraju powstaje w 2002 r. Plan jest imponujący: zbudowany zostanie jeden, uporządkowany megasystem e-Government. W Polsce na różnych szczeblach administracji działa kilkaset systemów. Dublują się, mają niezgodne bazy danych, nikt tego nie koordynuje, urzędnicy i tak wszystko drukują.

E-rewolucja wymaga zmiany myślenia, stylu życia. Premier Leszek Miller tworzy więc Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, ale zanim na dobre się ono rozkręci, likwiduje go jego następca Kazimierz Marcinkiewicz. Przenosi informatyzację do MSWiA i nadaje jej rangę departamentu. – To był błąd – przyznaje dziś Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9223

Wydanie: 9223

Spis treści
Zamów abonament