Niesubordynacja wobec komornika kosztuje już 2000 zł
Do takiej kwoty z obecnych 500 zł wzrosła grzywna, jaką komornik może wymierzyć pracodawcy ociągającemu się z przekazaniem zajętej pensji podwładnego – dłużnika
To główny efekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 16 września 2011 r. (DzU nr 233, poz. 1381), jaki zapewne zainteresuje pracodawców i zleceniodawców. Modyfikacja weszła w życie 3 maja 2012 r.
Większa sankcja może być wymierzona dopiero w trakcie postępowań egzekucyjnych wszczętych po dniu wejścia w życie tej ustawy, czyli począwszy od 4 maja 2012 r.
Inne korekty przewidziane ustawą zmieniającą, rozszerzają zakres przewinień zakładu, za które grozi grzywna od komornika, oraz wyjaśniają zawiłości zbiegu różnych egzekucji.
Więcej i częściej
Podwyżka maksymalnej wysokości grzywny, która ma skłonić firmę zatrudniającą dłużnika do efektywniejszej współpracy z cywilnym organem egzekucyjnym, ma na celu urealnienie tych kar (zmiana art. 886 k.p.c.). Pozostają one bowiem na niezmienionym poziomie od 30 kwietnia 1996 r.
Jednocześnie od 3 maja 2012 r. został poszerzony katalog uchybień, za które zakładowi grozi grzywna od komornika (również zmiana do art. 886 k.p.c.). Do listy tej dołączyła niesubordynacja pracodawcy polegającą na tym, że:
1) łamie zakaz wypłacania zatrudnionemu wynagrodzenia poza częścią wolną od potrąceń,
2) nie przekazuje potrąconych kwot bezpośrednio wierzycielowi i nie zawiadamia komornika o pierwszej takiej wypłacie albo nie przekazuje ich komornikowi na jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta