Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niesubordynacja wobec komornika kosztuje już 2000 zł

04 maja 2012 | Prawo i praktyka | Renata Majewska

Do takiej kwoty z obecnych 500 zł wzrosła grzywna, jaką komornik może wymierzyć pracodawcy ociągającemu się z przekazaniem zajętej pensji podwładnego – dłużnika

To główny efekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 16 września 2011 r. (DzU nr 233, poz. 1381), jaki zapewne zainteresuje pracodawców i zleceniodawców. Modyfikacja weszła w życie 3 maja 2012 r.

Większa sankcja może być wymierzona dopiero w trakcie postępowań egzekucyjnych wszczętych po dniu wejścia w życie tej ustawy, czyli począwszy od 4 maja 2012 r.

Inne korekty przewidziane ustawą zmieniającą, rozszerzają zakres przewinień zakładu, za które grozi grzywna od komornika, oraz wyjaśniają zawiłości zbiegu różnych egzekucji.

Więcej i częściej

Podwyżka maksymalnej wysokości grzywny, która ma skłonić firmę zatrudniającą dłużnika do efektywniejszej współpracy z cywilnym organem egzekucyjnym, ma na celu urealnienie tych kar (zmiana art. 886 k.p.c.). Pozostają one bowiem na niezmienionym poziomie od 30 kwietnia 1996 r.

Jednocześnie od 3 maja 2012 r. został poszerzony katalog uchybień, za które zakładowi grozi grzywna od komornika (również zmiana do art. 886 k.p.c.). Do listy tej dołączyła niesubordynacja pracodawcy polegającą na tym, że:

1) łamie zakaz wypłacania zatrudnionemu wynagrodzenia poza częścią wolną od potrąceń,

2) nie przekazuje potrąconych kwot bezpośrednio wierzycielowi i nie zawiadamia komornika o pierwszej takiej wypłacie albo nie przekazuje ich komornikowi na jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9223

Wydanie: 9223

Spis treści
Zamów abonament