Najważniejsze są kompetencje
Rozmowa | Dr Jacek Łuczak, pierwszy prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych
Jest pan jednym z pierwszych lekarzy rodzinnych w Polsce. Co się zmieniło przez ten czas w podstawowej opiece zdrowotnej?
Ewolucja systemu podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce nie jest liniowa, zmiany meandrują. Sytuacja nie jest wszędzie jednakowa. Duży wpływ na kształt podstawowej opieki zdrowotnej ma samorząd terytorialny. W poszczególnych województwach różna jest liczba pracujących lekarzy rodzinnych. W Warszawie lekarze tej specjalizacji pracują głównie na etatach w publicznych przychodniach, zaś w Krakowie czy Łodzi są to przede wszystkim prywatne praktyki albo niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Nieco inna sytuacja jest w małych miasteczkach i na wsiach. Chcąc być precyzyjnym, muszę stwierdzić, że Polacy nie mają jednakowej sytuacji w podstawowej opiece zdrowotnej.
Zatem jak można opisać sytuację?
W Polsce w większości wypełniamy rekomendacje WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) i WONCA (Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych), której członkiem jest Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Opiekę podstawową świadczy specjalista medycyny rodzinnej zapewniający wysoką jakość świadczeń. Jakość dodatkowo gwarantują systemy kształcenia lekarzy i akredytacji praktyk i zakładów. Polacy korzystają z łatwego dostępu do lekarzy, bez barier. Mogą sobie wybrać swojego lekarza i zgłosić się z każdym problemem. Opieka ma charakter ciągły i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta